Jaká je maximální podpora v nezaměstnanosti?

Od září 2024, bude možné podporu v nezaměstnanosti vyřídit přes internet – v aplikaci JENDA (stejně jako některé sociální dávky). Formuláře v elektronické podobě, jsou sice již nyní k dispozici na webu MPSV – vyřízení podpory přes internet je ale zatím dosti komplikované. Od podzimu se to má změnit.
Na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce, může být nárok i po skončení zaměstnání ve zkušební době. Musí být ale splněny obecné podmínky (minimální odpracovaná doba 12 měsíců za poslední 2 roky). Výpočet podpory po zkušební době se provádí z výplaty v novém zaměstnání (průměrný nebo pravděpodobný výdělek).
Po skončení zaměstnání, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pro registraci na Úřadu práce, je potřeba několik dokumentů. Od ledna 2024 se mění některé podmínky (delší minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu). Zvýší se i maximální podpora na 24 608 Kč.
Od začátku roku 2024 se mění pravidla pro výpočet čisté mzdy. Od 1. 1. 2024 se zvyšuje minimální mzda, minimální zdravotní pojištění a částečně i zaručená mzda. Zaměstnancům se začne z výplaty strhávat nemocenské pojištění (0,6% z hrubé mzdy). Ruší se některé daňové slevy, a celkově se očekává i velké zdražení.
Na placenou neschopenku je nárok i ve výpovědní době. Pokud je to výpověď ze strany zaměstnavatele, tak může dojít i k prodloužení výpovědní lhůty kvůli nemocenské. Na nemocenské dávky, může být nárok i po skončení zaměstnání.
V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik by byla vaše podpora v nezaměstnanosti, pokud byste v roce 2024 přišli o zaměstnání. Můžete si tak snadno ověřit, kolik peněz byste dostávali, a po jak dlouhou dobu, pokud byste byli nezaměstnaní.