Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2024?

Na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce, může být nárok i po skončení zaměstnání ve zkušební době. Musí být ale splněny obecné podmínky (minimální odpracovaná doba 12 měsíců za poslední 2 roky). Výpočet podpory po zkušební době se provádí z výplaty v novém zaměstnání (průměrný nebo pravděpodobný výdělek).
Podpora v nezaměstnanosti se vypočítá z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání (z tzv. průměrného výdělku). Pro výpočet jsou rozhodující příjmy (hrubá mzda) v posledním čtvrtletí, před ukončením zaměstnání. Někdy se ale podpora vypočítá i z průměrné mzdy v ČR (minimální podpora).
Podmínky pro práci na dohodu DPP se mění od ledna 2024 a následně i od července 2024. Zvyšuje se sociální pojištění a budou se měnit limity, kdy je nutné platit odvody státu. Nyní se pojištění platí nad 10 000 Kč, nově to bude nad 10 500 Kč nebo nad 17 500 Kč.
Po skončení zaměstnání, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pro registraci na Úřadu práce, je potřeba několik dokumentů. Od ledna 2024 se mění některé podmínky (delší minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu). Zvýší se i maximální podpora na 24 608 Kč.
Od začátku roku 2024 se mění pravidla pro výpočet čisté mzdy. Od 1. 1. 2024 se zvyšuje minimální mzda, minimální zdravotní pojištění a částečně i zaručená mzda. Zaměstnancům se začne z výplaty strhávat nemocenské pojištění (0,6% z hrubé mzdy). Ruší se některé daňové slevy, a celkově se očekává i velké zdražení.
Na placenou neschopenku je nárok i ve výpovědní době. Pokud je to výpověď ze strany zaměstnavatele, tak může dojít i k prodloužení výpovědní lhůty kvůli nemocenské. Na nemocenské dávky, může být nárok i po skončení zaměstnání.
V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik by byla vaše podpora v nezaměstnanosti, pokud byste v roce 2024 přišli o zaměstnání. Můžete si tak snadno ověřit, kolik peněz byste dostávali, a po jak dlouhou dobu, pokud byste byli nezaměstnaní.