Může exekutor zabavit i nemocenské dávky?

Prvních 14 dní platí neschopenku zaměstnavatel (je nárok na náhradu mzdy za nemoc). Od 15 dne platí nemocenskou stát (je nárok na nemocenské dávky). Na nemocenské dávky může být nárok až 380 dní (u pracujícího důchodce jenom 70 dní). Neschopenka ale může být ukončena už po 180 dnech.
Nezabavitelné minimum při exekuci, se od 1. ledna 2024 mění. Při exekuci na mzdu (na důchod, nebo i jiný příjem), zůstane v roce 2024 méně peněz (nezabavitelná částka bude nižší). Na nezabavitelnou částku, je nárok i při exekuci na účet nebo při exekuci na majetek.
Na placenou neschopenku je nárok i ve výpovědní době. Pokud je to výpověď ze strany zaměstnavatele, tak může dojít i k prodloužení výpovědní lhůty kvůli nemocenské. Na nemocenské dávky, může být nárok i po skončení zaměstnání.
Během prvních 14 dní na neschopence, máte nárok na nemocenskou od zaměstnavatele. Ta je ve výši 60% z redukované průměrné (hrubé) hodinové mzdy. Zaměstnavatel vám proplácí všechny neodpracované hodiny (směny). Od 15 dne je pak nárok na nemocenské dávky (od státu).
Příjem na základě dohody o provedení práce se nijak neliší od ostatních příjmů, které podléhají exekučním srážkám. Platí, že exekutor může nařídit nejenom srážky z platu, ale i z dalších příjmů.
Výjimkou z exekuce nemají ani nemocenské dávky (nemocenská v době pracovní neschopnosti). Ty jsou z pohledu exekuce a srážek, považovány za příjem, plně srovnatelný s výplatou.
Při exekuci na účet, můžete banku požádat o založení chráněného účtu. Na ten exekutor nemůže. Banka vám tam bude převádět peníze, které ze zákona nepodléhají exekuci (nezabavitelná část výplaty nebo důchodu, sociální dávky, a jiné nezabavitelné příjmy). S finančními prostředky na chráněném účtu, můžete nakládat bez omezení.