Chráněný bankovní účet pro lidi v exekuci od července 2021 (od 1. 7. 2021)

Od začátku července 2021 (od 1. 7. 2021), by měla začít platit novela zákona (zákon číslo 38/2021 Sb.), která umožní nový chráněný účet pro lidi s exekucí. Chráněný účet nebude podléhat exekuci. Současně se zvýší nezabavitelné minimum, na trojnásobek životního minima (nově to bude 11 580 Kč). Od začátku července 2021 (od 1. 7. 2021), by měla začít platit novela zákona (zákon číslo 38/2021 Sb.), která umožní nový chráněný účet pro lidi s exekucí. Chráněný účet nebude podléhat exekuci. Současně se zvýší nezabavitelné minimum, na trojnásobek životního minima (nově to bude 11 580 Kč).

Lidé v exekuci, kterým exekutor nařídí blokaci účtu v bance, by na tom mohli být od července 2021 o něco lépe. Od 1. 7. 2021 by měla začít platit novela zákona (zákon číslo 38/2021 Sb.), které lidem s exekucí na účet, umožní založení nového chráněného účtu, na který „nemůže exekutor“.

Na tento chráněný účet, si budou lidé moci převést nezabavitelnou částku (od 1. 7. 2021 to bude trojnásobek životního minima, tedy až 11 580 Kč). A také si tam budou moci nechat posílat například nezabavitelnou část výplaty. Nebo i další příjmy, které nepodléhají exekuci (jako například sociální dávky).

Chráněný účet měl být k dispozici už od dubna (od 1. 4. 2021). Podle všeho se ale spuštění této novinky odloží o 3 měsíce, až na začátek července 2021.

Co dělat, když vám exekutor nařídí exekuci na účet

Jednou z možností, kterou má exekutor k dispozici pro vymáhání dluhu, je exekuce na účet v bance (přikázání pohledávky z účtu). Kromě toho může nařídit i exekuční srážky ze mzdy (nebo i jiného příjmu). Nebo to může být exekuce na majetek (mobiliární exekuce).

Způsob provedení exekuce si volí exekutor sám. Zpravidla je nejprve nařízena exekuce na účet, následovaná srážkami ze mzdy (či jiného příjmu). Exekuce na majetek je méně častá. Exekutor ale může nařídit všechny 3 způsoby provedení exekuce současně.

Pokud exekutor nechá zablokovat účet v bance, může to být složitá situace. Při exekuci na účet v bance, je aktuálně nárok pouze na výběr jednorázové částky – nezabavitelné minimum.

Nezabavitelná částka při exekuci na účet v bance 2021

Za běžných podmínek, byla nezabavitelná částka při exekuci na účet ve výši dvojnásobku životního minima. Tedy pouze 7 720 Kč. Přičemž na tuto částku byl nárok pouze jednou, po celou dobu exekuce na účet.

V souvislosti s epidemií koronaviru COVID-19, došlo v roce 2020 ke zvýšení nezabavitelné částky na čtyřnásobek životního minima. Tedy na částku 15 440 Kč. Na tuto částku byl nárok do 28. 2. 2021.

Vzhledem k pokračující epidemii, navrhli poslanci, aby byl až do 30. 6. 2021, dále nárok na zvýšené nezabavitelné minimum. Tato změna by měla být schválena v průběhu března 2021.

Od začátku července (od 1. 7. 2021), by se pak nezabavitelné minimum při exekuci na účet, mělo změnit na trojnásobek životního minima. Tedy od 1. 7. 2021, na částku 11 580 Kč.

Nový chráněný účet pro lidi v exekuci od července 2021

Při exekuci, měli lidé i velmi dlouhou dobu zablokovaný účet v bance, a nemohli provádět běžné bezhotovostní operace.

A vzhledem k tomu, že jim exekutor tímto způsobem často „zabavil“ i nezabavitelnou část mzdy či sociální dávky, které by neměly podléhat exekuci, přišli zákonodárci s tím, že lidé v exekuci měli mít možnost zřízení účtu v bance, na který by exekutor nemohl.

Původně byla tato novinka plánována již od dubna 2021. Nyní to ale vypadá, že bude až od července 2021.

V případě exekuce na účet, by bylo nově možné banku požádat, o nový chráněný účet. Tento nový účet, by se pak nahlásil soudu a exekutorovi. A peníze na tomto účtu, by nepodléhaly exekuci:

  • Na chráněný účet, by bylo možné převést nezabavitelnou částku (maximálně 11 580 Kč)
  • Nový účet by bylo možné nahlásit v zaměstnání, a nechat si tam posílat nezabavitelnou část výplaty
  • Nebo by tam mohl chodit například důchod, sociální dávky, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, nebo i další příjmy, které nepodléhají exekuci

S chráněným účtem budete mít dostupné všechny běžné bankovní služby

S chráněným účtem, by bylo možné provádět všechny běžné bankovní operace. Zadávat příkazy k bezhotovostní úhradě, vybírat peníze v hotovosti, apod.

Za zřízení chráněného účtu, by si banka nemohla účtovat nějaké extra poplatky navíc. Pouze běžné poplatky, za založení nového bankovního účtu.

Lidé s exekucí, by tak nemuseli blokaci účtu obcházet tím, že budou mít účet u zahraniční banky, nebo třeba vedený na jméno dítěte, apod.

Kdo si může založit chráněný účet pro lidi s exekucí?

Založení nového chráněného účtu, bude možné až poté, co začne platit zákon 38/2021 Sb. Tedy pravděpodobně až od 1. července 2021.

Chráněný účet také nebude možné zřídit „preventivně“. Ale až ve chvíli, kdy dojde k blokaci běžného bankovního účtu. Poté, co se dozvíte o zablokování účtu, budete moci požádat banku o nový účet.

Ani chráněný účet ale neochrání úspory před exekutorem

Není tedy možné zakládat chráněný účet předem, aby na něj exekutor vůbec nemohl. Tomu, že vám exekutor zablokuje finanční prostředky, na běžném účtu, se tedy nevyhnete.

S novým chráněným účtem ale budete mít jistu, že i po zahájení exekuce, budete mít k dispozici nějaké peníze. Nebudete muset žádat zaměstnavatele o výplatu peněz v hotovosti (což někteří zaměstnavatelé ani neumožní).

Nový chráněný účet tedy neznamená, že byste mohli mít v bance uloženy nějaké úspory, které byste tím ochránili před exekutorem. S chráněným účtem budete mít nárok, jen na nezabavitelné minimum (11 580 Kč) a dále na příjmy, které podle zákona nepodléhají exekuci.

Ověřená online půjčkaKolik potřebujete půjčit? A na jak dlouho? Nic jiného nás nezajímá. Ověřená půjčka – získejte peníze do hodiny.

Užitečné informace