Změny u podpory v nezaměstnanosti 2024

Od září 2024, bude možné podporu v nezaměstnanosti vyřídit přes internet – v aplikaci JENDA (stejně jako některé sociální dávky). Formuláře v elektronické podobě, jsou sice již nyní k dispozici na webu MPSV – vyřízení podpory přes internet je ale zatím dosti komplikované. Od podzimu se to má změnit.
Na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce, může být nárok i po skončení zaměstnání ve zkušební době. Musí být ale splněny obecné podmínky (minimální odpracovaná doba 12 měsíců za poslední 2 roky). Výpočet podpory po zkušební době se provádí z výplaty v novém zaměstnání (průměrný nebo pravděpodobný výdělek).
Podpora v nezaměstnanosti se vypočítá z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání (z tzv. průměrného výdělku). Pro výpočet jsou rozhodující příjmy (hrubá mzda) v posledním čtvrtletí, před ukončením zaměstnání. Někdy se ale podpora vypočítá i z průměrné mzdy v ČR (minimální podpora).
Během předčasného důchodu, je omezena možnost pracovat v zaměstnání, na brigádě, nebo podnikat jako OSVČ. Rozhoduje výše příjmu. Tato omezení končí, při dosažení řádného důchodového věku. A neplatí, pokud je to předčasný důchod bez výplaty.
Od července 2024, se bude rušit písemný rozvrh dovolené v zaměstnání. Podmínky pro nárok na dovolenou se ale jinak nemění. Od 1. 1. 2024 je nárok na dovolenou i u dohody DPP a DPČ. V následující kalkulačce si můžete vypočítat nárok na poměrnou část dovolené.
Po skončení zaměstnání, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pro registraci na Úřadu práce, je potřeba několik dokumentů. Od ledna 2024 se mění některé podmínky (delší minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu). Zvýší se i maximální podpora na 24 608 Kč.