Podpora v nezaměstnanosti 2024 – jaké jsou potřeba dokumenty a kolik dostanu od Úřadu práce?

<span>Po skončení zaměstnání, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pro registraci na Úřadu práce, je potřeba několik dokumentů. Od ledna 2024 se mění některé podmínky (delší minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu). Zvýší se i maximální podpora na 24 608 Kč.</span> Po skončení zaměstnání, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pro registraci na Úřadu práce, je potřeba několik dokumentů. Od ledna 2024 se mění některé podmínky (delší minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu). Zvýší se i maximální podpora na 24 608 Kč.

Při výpovědi ze zaměstnání (nebo i když ukončíte pracovní poměr dohodou), může být nárok na podporu v nezaměstnanosti. Úřad práce, vám bude platit podporu minimálně 5 měsíců (při vyšším věku je to i 8 nebo 11 měsíců).

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je ale nutné být registrován na Úřadu práce (v evidenci uchazečů o zaměstnání) a splnit všechny podmínky.

V následujícím článku se dozvíte, co byste si měli připravit před návštěvou na Úřadu práce. A na kolik peněz můžete mít nárok, když přijdete o zaměstnání.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Podpora v nezaměstnanosti, se vypočítá na základě výplaty v posledním zaměstnání. Pro výpočet podpory od Úřadu práce, se používá průměrný čistý měsíční výdělek (za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí).

Podpora při výpovědi od zaměstnavatele (organizační důvody, nadbytečnost, apod.), nebo pokud dá výpověď zaměstnanec (nebo pokud je ukončen pracovní poměr dohodou) z nějakého vážného důvodu:

  • 65% první dva měsíce
  • 50% druhé dva měsíce
  • 45% zbytek doby (celkem 5 až 11 měsíců)

Podpora při výpovědi ze strany zaměstnance (nebo při ukončení zaměstnání dohodou) bez vážného důvodu:

  • 45% po celou dobu

Z čeho se vypočítá podpora v nezaměstnanosti (po rodičovské, při výpovědi, po skončení podnikání, …)

Výpočet podpory v nezaměstnanosti, se u zaměstnanců (včetně práce na dohodu), počítá z průměrného čistého měsíčného výdělku.

Na podporu v nezaměstnanosti, mohou mít nárok i podnikatelé (OSVČ), po skončení nebo přerušení podnikání. U živnostníků se podpora vypočítá z vyměřovacího základu.

Pouze v některých případech (například po rodičovské, dlouhodobé neschopence, apod.), se podpora nedá vypočítat z průměrné výplaty.

V takových případech se podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR a je jenom minimální (6 365 Kč první dva měsíce, 5 092 Kč druhé dva měsíce a 4 667 Kč zbytek doby).

Při minimálním sociálním pojištění (v roce 2024 je to 3 852 Kč), je minimální vyměřovací základ 13 191 Kč, podpora pak vychází stejně, jako u zaměstnance s průměrnou čistou mzdou 13 1391 Kč.

Podpora v nezaměstnanosti, bude u živnostníků jen velmi nízká. Viz kalkulačka pro výpočet podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2024.

Kalkulačka: Výpočet podpory pro nezaměstnané od Úřadu práce v roce 2024

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Podpora v nezaměstnanosti – změna podmínek, zvýšení podpory v roce 2024

V roce 2023, představila vláda sadu úsporných opatření (konsolidační balíček, změny u daní, důchodová reforma, a další změny).

Mezi změnami, které se byly schváleny a které budou platit od začátku roku, jsou i změny, které se týkají podpory v nezaměstnanosti.

Vláda plánuje zpřísnění podmínek. Bude delší minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu. Ale dojde i ke zvýšení maximální podpory.

Co by se mělo změnit u podpory v nezaměstnanosti v roce 2024?

  • Zpřísnění podmínek pro nárok na podporu při opakované žádosti (nově bude nutné odpracovat minimálně 5 nebo 9 měsíců, aby byl nárok na další podporu v nezaměstnanosti)
  • Změna podmínek pro výplatu podpory, když je při ukončení zaměstnání nárok na odstupné (nyní se podpora vyplácí později, pokud byl nárok na odstupné – nově by měl být nárok na podporu hned od začátku evidence na ÚP
  • Zvýšení podpory v nezaměstnanosti – od ledna může být nárok na vyšší podporu, maximum v roce 2024 bude 24 608 Kč (o 1810 Kč více)

Jaké dokumenty jsou potřeba pro vyřízení podpory v nezaměstnanosti na Úřadu práce?

Po skončené zaměstnání, je dobré zajít na Úřad práce. Může nýt nárok na podporu v nezaměstnanosti. Úřad práce za vás také platí zdravotní pojištění (jinak si v některých případech musíte platit minimální zdravotní pojištění sami, v roce 2024 je to částka 2552 Kč).

Na Úřadu práce, po vás ale budou požadovat několik dokumentů. Bez nich by vás nemohli zaregistrovat do evidence uchazečů o zaměstnání a nebyl by ani nárok na podporu.

Jaké dokumenty jsou potřeba na Úřadu práce po skončení zaměstnání

Po skončení zaměstnání (výpovědí nebo dohodou), po vás Úřad práce bude chtít především tyto dokumenty:

  • Zápočtový list z posledního ukončeného zaměstnání (zaměstnavatel má povinnost, vystavit vám při ukončení zaměstnání „zápočťák“)
  • Potvrzení o tom, kolik byla vaše průměrná mzda (průměrný čistý měsíční výdělek; zaměstnavatel má povinnost, vám toto potvrzení pro Úřad práce vystavit na požádání)
  • Potvrzení o ukončení zaměstnání (výpověď, dohoda o ukončení pracovního poměru, či jiný podobný dokument)
  • Osobní doklady (občanský průkaz)
  • Případně i další doklady – potvrzení o výkonu jiné činnosti, pokud ji vykonáváte i nějakou další výdělečnou činnost (práce na dohodu, brigáda, podnikání, apod.); potvrzení o zdravotním stavu (snížená pracovní schopnost, invalidita, průkaz ZTP/P, apod.); případně i další dokumenty

Co potřebuji pro Úřad práce po skončení studia na střední nebo vysoké škole?

Na Úřadu práce, je možné se registrovat i po skončení studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole (nebo i po ukončení základní školy). V takových případech sice obvykle není nárok na podporu v nezaměstnanosti, stát za vás ale bude platit alespoň zdravotní pojištění.

  • Potvrzení o ukončení školy (diplom, maturitní vysvědčení, výuční list, či jiný doklad o ukončení studia)
  • Osobní doklady (občanský průkaz)
  • Případně i další doklady (o zdravotním stavu, apod. – viz výše)

Co musím doložit Úřadu práce po skončení podnikání pro nárok na podporu?

Podnikatelé (OSVČ), mohou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení nebo přerušení podnikání. Živnostníci, si potřebují před návštěvou na ÚP, připravit tyto dokumenty:

  • Potvrzení o době účasti na důchodovém pojištění (tj. potvrzení, že bylo placeno sociální pojištění; při ukončení/přerušení podnikání ho vystaví ČSSZ)
  • Potvrzení o posledním vyměřovacím základu pro účely Úřadu práce (z vyměřovacího základu se pak vypočítá podpora v nezaměstnanosti; opět vystavuje ČSSZ)
  • Osobní doklady (občanský průkaz)
  • Případně i další doklady (o zdravotním stavu, apod. – viz výše)
Výplata
Podpora
Důchod
Exekuce a insolvence
Sociální dávky
Nemocenské dávky
Mateřská a rodičovská
Ověřené půjčky ihned