Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti od 1. 1. 2024

Od září 2024, bude možné podporu v nezaměstnanosti vyřídit přes internet – v aplikaci JENDA (stejně jako některé sociální dávky). Formuláře v elektronické podobě, jsou sice již nyní k dispozici na webu MPSV – vyřízení podpory přes internet je ale zatím dosti komplikované. Od podzimu se to má změnit.
Na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce, může být nárok i po skončení zaměstnání ve zkušební době. Musí být ale splněny obecné podmínky (minimální odpracovaná doba 12 měsíců za poslední 2 roky). Výpočet podpory po zkušební době se provádí z výplaty v novém zaměstnání (průměrný nebo pravděpodobný výdělek).
Na příspěvek na bydlení mají nárok rodiny, kde jsou náklady na bydlení vyšší, než 30% čistého příjmu. Nárok může mít i důchodce, samoživitelka, student, nebo nezaměstnaný. Od ledna 2024, platí nové podmínky pro výpočet dávek na bydlení. A od 1. 1. 2025, má příspěvek na bydlení nahradit nová sociální dávka.
Placení zdravotního pojištění je povinné. Minimální částka se od 1. 1. 2024 zvýšila na 2552 Kč. U dohody o pracovní činnosti (DPČ) se pojištění platí od 4 000 Kč. U dohody o provedení práce (DPP) se pojištění platí nad 10 000 Kč (podmínky se ale budou měnit od 1. 7. 2024).
Podpora v nezaměstnanosti se vypočítá z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání (z tzv. průměrného výdělku). Pro výpočet jsou rozhodující příjmy (hrubá mzda) v posledním čtvrtletí, před ukončením zaměstnání. Někdy se ale podpora vypočítá i z průměrné mzdy v ČR (minimální podpora).
Po skončení zaměstnání, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pro registraci na Úřadu práce, je potřeba několik dokumentů. Od ledna 2024 se mění některé podmínky (delší minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu). Zvýší se i maximální podpora na 24 608 Kč.
Při oddlužení (insolvenci), dojde k prodeji vašeho majetku (kromě základního vybavení domácnosti a osobních předmětů). A také jsou prováděny srážky ze mzdy, po dobu 3 nebo 5 roků. Po celou dobu vám zůstává jen nezabavitelné minimum, a ještě jedna třetina ze zbytku mzdy. Nezabavitelné minimum se od 1. ledna 2024 změní na 12 705 Kč.
Na placenou neschopenku je nárok i ve výpovědní době. Pokud je to výpověď ze strany zaměstnavatele, tak může dojít i k prodloužení výpovědní lhůty kvůli nemocenské. Na nemocenské dávky, může být nárok i po skončení zaměstnání.
Během prvních 14 dní na neschopence, máte nárok na nemocenskou od zaměstnavatele. Ta je ve výši 60% z redukované průměrné (hrubé) hodinové mzdy. Zaměstnavatel vám proplácí všechny neodpracované hodiny (směny). Od 15 dne je pak nárok na nemocenské dávky (od státu).