Kalkulačka: Výpočet exekuce na nemocenskou 2024

<span>Výjimkou z exekuce nemají ani nemocenské dávky (nemocenská v době pracovní neschopnosti). Ty jsou z pohledu exekuce a srážek, považovány za příjem, plně srovnatelný s výplatou.</span> Výjimkou z exekuce nemají ani nemocenské dávky (nemocenská v době pracovní neschopnosti). Ty jsou z pohledu exekuce a srážek, považovány za příjem, plně srovnatelný s výplatou.

Exekutor je tak trochu jako „smrt“. Také bere vše (skoro). I když v případě exekutora to naštěstí nikdy není úplně vše, někdy k tomu ale moc nechybí. Pokud jste zaměstnanec, a něco někde dlužíte, pak má exekutor hned několik možností, jak vám „znepříjemnit“ život. Když pomineme zablokování účtu v bance, „zabavení“ řidičáku (jen u exekuce na alimenty), nebo zabavení majetku, pak jsou zde ještě pochopitelně exekuční srážky z platu (ze mzdy).

Exekuční srážky je ale možné provádět nejenom z platu. Zákony připouští provádění srážek i z jiných příjmů. Může tak být i exekuce na důchod, exekuce na podporu v nezaměstnanosti, exekuce na sociální dávky, exekuce na mateřskou nebo exekuce na rodičovský příspěvek.

Může exekutor zabavit i nemocenské dávky?

Výjimkou z exekuce nemají ani nemocenské dávky (nemocenská v době pracovní neschopnosti). Ty jsou z pohledu exekuce a srážek, považovány za příjem, plně srovnatelný s výplatou. Pokud budete zaměstnaní, a budou vám prováděny srážky ze mzdy z důvodu nějaké exekuce, a vy onemocníte, budete v pracovní neschopnosti (i dlouhodobé), pak to na exekuci v zásadě nic nemění. Změní se snad jen to, že se výše srážek nebude počítat z výplaty, ale právě z nemocenských dávek.

Výpočet exekuce na nemocenskou v roce 2024

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik by byly srážky, v případě exekuce na nemocenskou, a kolik by vám mělo zůstat. Postup výpočtu je stejný, pro jakýkoliv příjem. Nemusíte tedy zadávat jenom „nemocenskou“, ale libovolný příjem (důchod, výplatu, podporu v nezaměstnanosti, mateřskou, rodičovskou ap.).

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik mi zůstane při exekuci v roce 2024?

Jak již bylo zmíněno v úvodu, i exekutor vám musí alespoň něco „málo“ nechat. Jedná se o nezabavitelné minimum, které vám musí zůstat, pokud jsou prováděny exekuční srážky. Toto nezabavitelné minimum, je pak stejné, ať už je exekuce prováděna z jakéhokoliv příjmu.

Základní nezabavitelná částka je od 1. 1. 2024 ve výši 12 704,67 Kč. To ale není ještě vše. Nezabavitelné minimum se může dále zvyšovat.

Pokud máte manželku/manžela, nebo pokud máte nějaké děti (ke kterým máte vyživovací povinnost), pak se nezabavitelné minimum zvyšuje od 1. 1. 2024 o 3 176,17 Kč za každou takovou osobu (za každé dítě nebo za manžela/manželku).

Příklad: zaměstnanec s manželkou a třemi dětmi = nezabavitelné minimum bude od 1. 1. 2024 celkem 25 410 Kč (1x 12704,67 Kč + 4x 3176,17 Kč).

Výpočet srážek při exekuci 2024

Pro výpočet srážek při exekuci je dále rozhodující to, jak vysoký máte příjem (zde tedy to, jak vysokou máte nemocenskou). A také, jestli je vymáhaný dluh (pohledávka) přednostní nebo nepřednostní (vysvětlení rozdílu viz zde: Co jsou přednostní a nepřednostní pohledávky?)

Pokud byste dostávali nemocenské dávky ve výši například 19 500 Kč, měli manželku/manžela ( ale byli bez dětí), pak by výpočet vypadal takto:

  • Příjem před srážkami (nemocenská) = 19 500 Kč
  • Nezabavitelné minimum = 15 881 Kč (zaokrouhlený součet 12704,67+3176,17)
  • Zbytek po odečtení nezabavitelné částky = 3 619 Kč
  • Zbytek se dělí na třetiny = 3 x 1206 Kč (zbylou 1 Kč dostává dlužník)
  • U přednostní pohledávky dostane exekutor 2 třetiny = 2412 Kč, dlužník dostane 1206 Kč navíc k nezabavitelné částce
  • U nepřednostní pohledávky dostane exekutor 1 třetinu = 1206 Kč, dlužník dostane 2 třetiny 2412 Kč navíc k nezabavitelné částce
  • Na exekuci „zabaveno“ = 1 206 Kč (nepřednostní) nebo 2 416 Kč (přednostní)
  • Zbytek vyplacený zaměstnanci = 18 294 Kč (nepřednostní ex.) nebo 17 084 (přednostní ex.)

Pokud by měl ale zaměstnanec s nemocenskou ve výši 19 500, kromě manželky i nějaké děti. Pak by už nezabavitelné minimum mohlo být vyšší, než nemocenská, a na exekuci by se nestrhlo vůbec nic.

Vzhledem k tomu, kolik je obvyklá nemocenská, a kolik je nezabavitelné minimum v roce 2024, tedy nebude žádnou výjimkou, že se z nemocenské na exekuci nic nestrhne.

Co dělat při exekuci na mzdu a účet současně?

Někdy nastávají situace, kdy exekutor nařídí provádění srážek ze mzdy (nebo jiného příjmu, jako je třeba zde zmiňovaná nemocenská), a současně nechá zablokovat účet v bance.

Při exekuci na bankovní účet platí trochu jiné podmínky. Ze zablokovaného účtu, je možné provést pouze jednorázový výběr, ve výši trojnásobku životního minima. Životní minimum je v roce 2024 částka 4860 Kč. Při exekuci na účet je nárok na 3x 4860 Kč, dohromady 14 580 Kč. Tento výběr je možné provést pouze jednou za dobu exekuce.

Pokud nastane situace, kdy jsou v zaměstnání prováděny srážky, a nezabavitelná část příjmu je odeslána na účet, který je zablokovaný exekutorem, pak to je problém. V takovém případě se ale můžete obrátit na banku, a požádat o založení tzv. „chráněného účtu“.

Chráněný účet vám banka musí zřídit, a převádět vám tam platby, které nepodléhají exekuci (nezabavitelnou část výplaty, nemocenské, důchodu, podpory nebo i různé sociální dávky, které nepodléhají exekuci). S finančními prostředky na chráněném účtu, můžete disponovat běžným způsobem, a exekutor je nemůže nijak zabavit.

Výplata
Podpora
Důchod
Exekuce a insolvence
Sociální dávky
Nemocenské dávky
Mateřská a rodičovská
Ověřené půjčky ihned