Kalkulačka: výpočet exekuce na nemocenskou 2022

Výjimkou z exekuce nemají ani nemocenské dávky (nemocenská v době pracovní neschopnosti). Ty jsou z pohledu exekuce a srážek, považovány za příjem, plně srovnatelný s výplatou. Výjimkou z exekuce nemají ani nemocenské dávky (nemocenská v době pracovní neschopnosti). Ty jsou z pohledu exekuce a srážek, považovány za příjem, plně srovnatelný s výplatou.

Exekutor je tak trochu jako „smrt“. Také bere vše (skoro). I když v případě exekutora to naštěstí nikdy není úplně vše, někdy k tomu ale moc nechybí. Pokud jste zaměstnanec, a něco někde dlužíte, pak má exekutor hned několik možností, jak vám „znepříjemnit“ život. Když pomineme zablokování účtu v bance, „zabavení“ řidičáku (jen u exekuce na alimenty), nebo zabavení majetku, pak jsou zde ještě pochopitelně exekuční srážky z platu (ze mzdy).

Exekuční srážky je ale možné provádět nejenom z platu. Zákony připouští provádění srážek i z jiných příjmů. Může tak být i exekuce na důchod, exekuce na podporu v nezaměstnanosti, exekuce na sociální dávky, exekuce na mateřskou nebo exekuce na rodičovský příspěvek.

Může exekutor zabavit i nemocenské dávky?

Výjimkou z exekuce nemají ani nemocenské dávky (nemocenská v době pracovní neschopnosti). Ty jsou z pohledu exekuce a srážek, považovány za příjem, plně srovnatelný s výplatou. Pokud budete zaměstnaní, a budou vám prováděny srážky ze mzdy z důvodu nějaké exekuce, a vy onemocníte, budete v pracovní neschopnosti (i dlouhodobé), pak to na exekuci v zásadě nic nemění. Změní se snad jen to, že se výše srážek nebude počítat z výplaty, ale právě z nemocenských dávek.

Výpočet exekuce na nemocenskou v roce 2022

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik by byly srážky, v případě exekuce na nemocenskou, a kolik by vám mělo zůstat. Postup výpočtu je stejný, pro jakýkoliv příjem. Nemusíte tedy zadávat jenom „nemocenskou“, ale libovolný příjem (důchod, výplatu, podporu v nezaměstnanosti, mateřskou, rodičovskou ap.).

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.7.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik mi zůstane při exekuci v roce 2022?

Jak již bylo zmíněno v úvodu, i exekutor vám musí alespoň něco „málo“ nechat. Jedná se o nezabavitelné minimum, které vám musí zůstat, pokud jsou prováděny exekuční srážky. Toto nezabavitelné minimum, je pak stejné, ať už je exekuce prováděna z jakéhokoliv příjmu.

Základní nezabavitelná částka je od 1. 7. 2022 ve výši 9 416,25 Kč (v roce 2021 to bylo 7872,75 Kč). To ale není ještě vše. Nezabavitelné minimum se může dále zvyšovat.

Pokud máte manželku/manžela, nebo pokud máte nějaké děti (ke kterým máte vyživovací povinnost), pak se nezabavitelné minimum zvyšuje od 1. 7. 2022 na 3 138,75 Kč za každou takovou osobu (za každé dítě nebo za manžela/manželku). V roce 2021 to bylo jen 2624,25 Kč za dítě/manželku/manžela.

Příklad: zaměstnanec s manželkou a třemi dětmi = nezabavitelné minimum bude od 1. 7. 2022 celkem 21 702 Kč (1x 9416,25 Kč + 4x 3138,75 Kč). V roce 2021  to bylo „jen“ 18 370 Kč za rodinu se 3 dětmi.

Výpočet srážek při exekuci 2022

Pro výpočet srážek při exekuci je dále rozhodující to, jak vysoký máte příjem (zde tedy to, jak vysokou máte nemocenskou). A také, jestli je vymáhaný dluh (pohledávka) přednostní nebo nepřednostní (vysvětlení rozdílu viz zde: Co jsou přednostní a nepřednostní pohledávky?)

Pokud byste dostávali nemocenské dávky ve výši například 19 500 Kč, měli manželku/manžela a dvě děti, pak by výpočet vypadal takto:

  • Příjem před srážkami (nemocenská) = 19 500 Kč
  • Nezabavitelné minimum = 18 833 Kč (zaokrouhlený součet 9416,25+3138,75+3138,75)
  • Zbytek po odečtení nezabavitelné částky = 667 Kč
  • Zbytek se dělí na třetiny = 3 x 222 Kč (zbylou 1 Kč dostává dlužník)
  • U přednostní pohledávky dostane exekutor 2 třetiny = 444 Kč, dlužník dostane 222 Kč navíc k nezabavitelné částce
  • U nepřednostní pohledávky dostane exekutor 1 třetinu = 222 Kč, dlužník dostane 2 třetiny 444 Kč navíc k nezabavitelné částce
  • Na exekuci „zabaveno“ = 222 Kč (nepřednostní) nebo 444 Kč (přednostní)
  • Zbytek vyplacený zaměstnanci = 19 278 Kč (nepřednostní ex.) nebo 19 056(přednostní ex.)

Co dělat při exekuci na mzdu a účet současně?

Někdy nastávají situace, kdy exekutor nařídí provádění srážek ze mzdy (nebo jiného příjmu, jako je třeba zde zmiňovaná nemocenská), a současně nechá zablokovat účet v bance.

Při exekuci na bankovní účet platí trochu jiné podmínky. Ze zablokovaného účtu, je možné provést pouze jednorázový výběr, ve výši trojnásobku životního minima. Životní minimum se od 1. 7. 2022 zvýšilo o 8,8%. V roce 2022 (od července) je to tedy 3x 4620 Kč, dohromady 13 860 Kč. Tento výběr je možné provést pouze jednou za dobu exekuce.

Pokud nastane situace, kdy jsou v zaměstnání prováděny srážky, a nezabavitelná část příjmu je odeslána na účet, který je zablokovaný exekutorem, pak to je problém. V takovém případě se ale můžete obrátit na banku, a požádat o založení tzv. „chráněného účtu“.

Chráněný účet vám banka musí zřídit, a převádět vám tam platby, které nepodléhají exekuci (nezabavitelnou část výplaty, nemocenské, důchodu, podpory nebo i různé sociální dávky, které nepodléhají exekuci). S finančními prostředky na chráněném účtu, můžete disponovat běžným způsobem, a exekutor je nemůže nijak zabavit.

Ověřená online půjčkaKolik potřebujete půjčit? A na jak dlouho? Nic jiného nás nezajímá. Ověřená půjčka – získejte peníze do hodiny.

Užitečné informace