Nemocenské pojištění v roce 2024

Prvních 14 dní platí neschopenku zaměstnavatel (je nárok na náhradu mzdy za nemoc). Od 15 dne platí nemocenskou stát (je nárok na nemocenské dávky). Na nemocenské dávky může být nárok až 380 dní (u pracujícího důchodce jenom 70 dní). Neschopenka ale může být ukončena už po 180 dnech.
Ošetřovné na dítě může být jenom 9 dní (16 dní OČR mají jenom samoživitelky). Na nemocenskou je nárok podstatně déle – nemocenská se ale postupně mění. Prvních pár dní, vychází nemocenská i ošetřovné skoro stejně (roli ale hraje i počet pracovních dní, a kolik je průměrná mzda).
Placení zdravotního pojištění je povinné. Minimální částka se od 1. 1. 2024 zvýšila na 2552 Kč. U dohody o pracovní činnosti (DPČ) se pojištění platí od 4 000 Kč. U dohody o provedení práce (DPP) se pojištění platí nad 10 000 Kč (podmínky se ale budou měnit od 1. 7. 2024).
Podmínky pro práci na dohodu DPP se mění od ledna 2024 a následně i od července 2024. Zvyšuje se sociální pojištění a budou se měnit limity, kdy je nutné platit odvody státu. Nyní se pojištění platí nad 10 000 Kč, nově to bude nad 10 500 Kč nebo nad 17 500 Kč.
Na placenou neschopenku je nárok i ve výpovědní době. Pokud je to výpověď ze strany zaměstnavatele, tak může dojít i k prodloužení výpovědní lhůty kvůli nemocenské. Na nemocenské dávky, může být nárok i po skončení zaměstnání.
Během prvních 14 dní na neschopence, máte nárok na nemocenskou od zaměstnavatele. Ta je ve výši 60% z redukované průměrné (hrubé) hodinové mzdy. Zaměstnavatel vám proplácí všechny neodpracované hodiny (směny). Od 15 dne je pak nárok na nemocenské dávky (od státu).
V této kalkulačce si můžete spočítat, na jak vysokou mateřskou byste měla nárok, pokud podnikáte jako OSVČ a jste těhotná nebo dítě zatím jenom plánujete. Podíváme se na to, jaké jsou podmínky pro OSVČ.