Kalkulačka mateřské pro OSVČ 2024 (výpočet PPM, mateřský příspěvek)

Kalkulačka mateřské pro OSVČ 2024 (výpočet PPM, mateřský příspěvek)

V této kalkulačce si můžete spočítat, na jak vysokou mateřskou byste měla nárok, pokud podnikáte jako OSVČ a jste těhotná nebo dítě zatím jenom plánujete. Podíváme se na to, jaké jsou podmínky pro OSVČ.

Ženy podnikatelky (OSVČ) to mají s nárokem na mateřskou složitější, než ženy, které pracují v zaměstnání. Musí si více hlídat podmínky, aby měli na mateřské dávky vůbec nárok. A také mají obvykle mnohem méně peněz.

V této kalkulačce si můžete spočítat, na jak vysokou mateřskou byste měla nárok, pokud podnikáte jako OSVČ a jste těhotná nebo dítě zatím jenom plánujete. Podíváme se na to, jaké jsou podmínky pro OSVČ. A jak se u nich počítá PPM (peněžitá pomoc v mateřství).

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Na konci listopadu 2023 bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek  bude od ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. U dvojčat by to bylo 525 00 Kč.

Současně je schválené i zkrácení maximální doby rodičovské jen do 3 roků dítěte. Stejně jako zvýšení, i tato změna bude platit od začátku roku 2024, a bude se týkat jenom dětí narozených od 1. 1. 2024.

Viz nová kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2024

Kalkulačka: Výpočet výše mateřské pro OSVČ (živnostníky) v roce 2024

Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2024
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?

U OSVČ je to s nárokem na mateřskou složitější. Aby mohla mít OSVČ nárok na mateřskou, musí si platit nemocenské pojištění.

  • Peněžitá pomoc v mateřství (mateřská) totiž spadá mezi dávky, vyplácené na základě nemocenského pojištění (podobně jako třeba nemocenské dávky během pracovní neschopnosti).
  • Nemocenské pojištění je něco jiného než sociální nebo zdravotní pojištění, které si musí podnikatelé platit povinně. Platba nemocenského pojištění je dobrovolná.

Nemocenské pojištění v roce 2024

Minimální výše nemocenského pojištění je v roce 2024 ve výši 216 Kč měsíčně. To je minimální měsíční platba, která odpovídá vyměřovacímu základu 8000 Kč (máte pak nárok na dávky ve stejné výši, jako zaměstnanec s hrubou mzdou 8000 Kč měsíčně).

Minimální platba na nemocenské pojištění vám zajistí jen opravdu minimální mateřskou. Při platbě 216 Kč měsíčně máte nárok na mateřskou ve výši 185 Kč na jeden kalendářní den. To je 5 550 Kč za měsíc (za 30 kalendářních dní, mateřská se stejně jako ostatní nemocenské dávky vyplácí za každý kalendářní den).

Jak zvýšit mateřskou pro OSVČ

Aby měla OSVČ vyšší mateřskou, musí si platit vyšší nemocenské pojištění. Není to ale tak jednoduché.

Nestačí zvýšit platbu na nemocenské pojištění jeden nebo dva měsíce před porodem. To by nemělo na nic vliv. Pokud si OSVČ platí nemocenské dlouhodobě před mateřskou, tak to nepomůže. U mateřské se vypočítává průměr za posledních 12 měsíců (podobně jako u zaměstnanců při výpočtu mateřské z hrubé mzdy).

Druhá věc je ta, že si sami od sebe nemůžete zvolit libovolnou výši nemocenského pojištění. Jeho maximální výše je limitována tím, kolik jste měli naposledy doloženo v příjmech. Nemocenské pojištění je ve výši 2,7% z vyměřovacího základu.

Vyměřovací základ pro nemocenské pojištění je stejný jako pro sociální pojištění. Je to jedna polovina ze zisku. Pokud má OSVČ nízký „obrat“ nebo vysoké náklady, pak má i nízký vyměřovací základ.

Příklad výpočtu mateřské pro OSVČ s ročním obratem 600 tisíc korun

Příklad: OSVČ bude mít roční obrat 600 tisíc korun. V daňovém přiznání si uplatní náklady ve výši 60% (paušál). Jeho „zisk“ je tedy 360 tisíc korun. Vyměřovací základ (za rok, 12 měsíců) je 198 tisíc korun. Když to přepočítáme na měsíční vyměřovací základ, je to 16 500 Kč.

Maximální nemocenské pojištění by pak bylo 446 Kč měsíčně. Výše mateřské by byla stejná jako u zaměstnance s hrubou mzdou 16 500 Kč měsíčně, tj. 381 Kč za jeden kalendářní den. Což je 11 430 Kč za měsíc (30 dní).

Pokud má OSVČ doložený takto vysoký příjme (600 tisíc za rok při nákladech 60%), pak si nemůže platit vyšší částku na nemocenské pojištění. Jedinou šanci, jak získat vyšší mateřskou by bylo zvýšení vyměřovacího základu. Mít vyšší příjem nebo nižší náklady. Tím by se ale zvýšila i platba sociální a zdravotní pojištění a daně. Takž je otázka, nakolik by se to ve výsledku vyplatilo.

Podmínky pro nárok na mateřskou pro OSVČ

Aby měla podnikatelka nárok na mateřskou, musí si nemocenské pojištění platit v dostatečné výši a s dostatečným předstihem. Placení nemocenského pojištění je dobrovolné. Řada OSVČ si ho neplatí. Začít řešit placení nemocenského, když už jste těhotná, je pozdě.

Minimální doba účasti na nemocenském pojištění je 270 dní za poslední 2 roky. Z toho musí být nejméně 180 dní za poslední rok. Vzhledem k délce těhotenství a tomu, kdy se začíná vyplácet mateřská, je tedy nutné být účastníkem nemocenského pojištění už před těhotenstvím. Nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně.

Co dělat, když nemám nárok na mateřskou jako OSVČ?

Pokud nemáte nárok na mateřskou, jako OSVČ, pak určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek. U něj podobná omezení nejsou. Máte na něj nárok už od narození dítěte. Od 1. 1. 2024 je rodičovská ve výši 350 000 Kč (nebo 5250 000 Kč na dvojčata). Pokud nebyl nárok na PPM, pak je maximální rodičovská do 13 000 Kč měsíčně.

Mohlo by vás také zajímat: