Výpočet exekuce z DPP – z dohody o provedení práce 2022

Výpočet exekuce z DPP – z dohody o provedení práce 2022

Příjem na základě dohody o provedení práce se nijak neliší od ostatních příjmů, které podléhají exekučním srážkám. Platí, že exekutor může nařídit nejenom srážky z platu, ale i z dalších příjmů.

Máte nějaké dluhy a hrozí vám exekuce? Pokud pracujete na dohodu o provedení práce, a máte pocit, že jste tím před exekutorem v „bezpečí“, tak vás bohužel vyvedeme z omylu. Exekutor totiž může „zabavit“ i příjem získaný na základě dohody o provedení práce (DPP).

Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet výše exekučních srážek v případě práce na dohodu o provedení práce v roce 2022. Podíváme se i na to, jaká je aktuální nezabavitelná částka a i na další užitečné informace.

Výpočet exekuce z DPP 2022 (od 1. 7. 2022)

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.7.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Může exekutor zabavit i příjem z DPP?

Příjem na základě dohody o provedení práce se nijak neliší od ostatních příjmů, které podléhají exekučním srážkám. Platí, že exekutor může nařídit nejenom srážky z platu, ale i z dalších příjmů. Třeba z příjmu na základě dohody o provedení práce, nebo z dohody o pracovní činnosti. Exekuce je možná i na nemocenské dávky, podporu v nezaměstnanosti, rodičovskou nebo mateřskou, na důchod nebo i na některé sociální dávky.

Exekuce z dohody o provedení práce 2022

Postup výpočtu výše srážek z DPP je stejný jako u výplaty. V případě, že je příjem z DPP vaším jediným příjmem, tak se při výpočtu uplatní celá nezabavitelná částka. Exekutor vám tedy určitě nemůže zabavit celý příjem z DPP, postupuje se stejně jako u výplaty.

Základní nezabavitelná částka pro jednotlivce je od 1. 7. 2022 ve výši 9416,25 Kč. Pokud by měl dlužník i nějaké děti nebo manžela/manželku, pak se základní nezabavitelná částka dále zvyšuje. A to od 1. 7. 2022 na 3138,75 Kč za každé dítě nebo i za manžela/manželku.

Jak se počítá exekuce na DPP

Výsledná nezabavitelná částka se pak odečítá od čistého příjmu z DPP. Pokud něco zbyde (práce na dohodu bývá obvykle spojena spíše s nižším příjmem), pak se zbytek rozděluje na třetiny (pokud by náhodou zbytek – po odečtení nezabavitelného minima – byl vyšší než 25 110 Kč, pak se na třetiny dělí jen 25 110 Kč, a vše co by bylo nad 25 110 Kč, dostává exekutor).

První třetinu pak dostává vždy exekutor. Druhá třetina je určena pro přednostní pohledávky. Pokud je nemáte (máte jen nepřednostní exekuci), pak vám druhá třetina zůstane. Poslední třetina pak vždy zůstává dlužníkovi (i u přednostní i nepřednostní exekuce).

Souběh HPP a DPP

Trochu jiná situace bude, pokud budete pracovat na hlavní pracovní poměr a současně i na dohodu o pracovní činnosti. V takovém případě se nezabavitelná částka uplatní jen u jednoho příjmu (např. HPP) a druhý příjem (z DPP) již může být zabaven celý. Resp. správně by se měla nezabavitelná částka rozdělit mezi obě zaměstnání. Pokud byste pracovali pro jednoho zaměstnavatele, tak by se měly oba příjmy sečíst a exekuce by se počítala z výsledné částky.