Při exekuci na účet, můžete banku požádat o založení chráněného účtu. Na ten exekutor nemůže. Banka vám tam bude převádět peníze, které ze zákona nepodléhají exekuci (nezabavitelná část výplaty nebo důchodu, sociální dávky, a jiné nezabavitelné příjmy). S finančními prostředky na chráněném účtu, můžete nakládat bez omezení.
Lidé v exekuci, kterým exekutor nařídí blokaci účtu v bance, si mohou požádat o založení chráněného účtu. Tento speciální účet, existuje již od poloviny roku 2021. Lidé v exekuci mohou požádat svou banku o chráněný účet, a ta jim musí vyhovět.
Na chráněný účet, jim následně banka převádí všechny finanční prostředky, které ze zákona nemohou podléhat exekuci (nezabavitelná část mzdy nebo důchodu, sociální dávky, nebo i některé další příjmy). Peníze na chráněném účtu, jsou mimo dosah exekutora, a lidé s nimi mohou disponovat bez omezení.
Při exekuci na účet je nárok na trojnásobek životního minima. V roce 2024 je to 14 580 Kč.
Jednou z možností, kterou má exekutor k dispozici pro vymáhání dluhu, je exekuce na účet v bance (přikázání pohledávky z účtu). Kromě toho může nařídit i exekuční srážky ze mzdy (nebo i jiného příjmu). Nebo to může být exekuce na majetek (mobiliární exekuce).
Způsob provedení exekuce si volí exekutor sám. Zpravidla je nejprve nařízena exekuce na účet, následovaná srážkami ze mzdy (či jiného příjmu). Exekuce na majetek je méně častá. Exekutor ale může nařídit všechny 3 způsoby provedení exekuce současně.
Pokud exekutor nechá zablokovat účet v bance, může to být složitá situace. Při exekuci na účet v bance, je aktuálně nárok pouze na výběr jednorázové částky – nezabavitelné minimum.
Při exekuci na účet v bance, je nárok na jednorázovou částku – trojnásobek životního minima. Životní minimum jednotlivce je v roce 2024 částka 4 860 Kč. Při exekuci na účet, je tedy nárok na 14 580 Kč. Přičemž na tuto částku byl nárok pouze jednou, po celou dobu exekuce na účet.
Při exekuci, měli lidé i velmi dlouhou dobu zablokovaný účet v bance, a nemohli provádět běžné bezhotovostní operace.
A vzhledem k tomu, že jim exekutor tímto způsobem často „zabavil“ i nezabavitelnou část mzdy či sociální dávky, které by neměly podléhat exekuci, přišli zákonodárci s tím, že lidé v exekuci měli mít možnost zřízení účtu v bance, na který by exekutor nemohl.
Příslušný zákon o chráněném účtu, platí od poloviny roku 2021. Od té doby je možné v bance požadovat, aby vám při exekuci zřídila chráněný účet. Část z vašich příjmů, je pak takto ochráněna před exekutorem.
Pokud máte exekuci na účet, tak můžete podat v bance žádost a banka vám musí vyhovět (na chráněný účet je nárok ze zákona). Tento nový účet, by se pak nahlásil soudu a exekutorovi. A peníze na tomto účtu, by nepodléhaly exekuci:
S chráněným účtem, by bylo možné provádět všechny běžné bankovní operace. Zadávat příkazy k bezhotovostní úhradě, vybírat peníze v hotovosti, apod.
Za zřízení chráněného účtu, by si banka nemohla účtovat nějaké extra poplatky navíc. Pouze běžné poplatky, za založení nového bankovního účtu.
Lidé s exekucí, by tak nemuseli blokaci účtu obcházet tím, že budou mít účet u zahraniční banky, nebo třeba vedený na jméno dítěte, apod.
Založení nového chráněného účtu, bude je možné od poloviny roku 2021 (nový zákon (zákon číslo 38/2021 Sb.) začal platit od července 2021).
Chráněný účet ale není možné zřídit „preventivně“. Banku o něj můžete požádat až ve chvíli, kdy dojde k blokaci běžného bankovního účtu. Poté, co se dozvíte o zablokování účtu, budete moci požádat banku o nový účet.
Není tedy možné zakládat chráněný účet předem, aby na něj exekutor vůbec nemohl. Tomu, že vám exekutor zablokuje finanční prostředky, na běžném účtu, se tedy nevyhnete.
S novým chráněným účtem ale budete mít jistu, že i po zahájení exekuce, budete mít k dispozici nějaké peníze. Nebudete muset žádat zaměstnavatele o výplatu peněz v hotovosti (což někteří zaměstnavatelé ani neumožní).
Nový chráněný účet tedy neznamená, že byste mohli mít v bance uloženy nějaké úspory, které byste tím ochránili před exekutorem. S chráněným účtem budete mít nárok, jen na nezabavitelné minimum (14 580 Kč) a dále na příjmy, které podle zákona nepodléhají exekuci.