Placení zdravotního pojištění je povinné. Minimální částka se od 1. 1. 2024 zvýšila na 2552 Kč. U dohody o pracovní činnosti (DPČ) se pojištění platí od 4 000 Kč. U dohody o provedení práce (DPP) se pojištění platí nad 10 000 Kč (podmínky se ale budou měnit od 1. 7. 2024).
Od začátku roku 2024 opět „zdražilo“ zdravotní pojištění. Jako ostatně skoro každý rok. Pro zaměstnance s nízkou mzdou, nebo pro dohodáře to může znamenat vyšší srážky ze mzdy. Více zaplatí i samoplátci.
Důvodem, proč se zvyšuje minimální zdravotní pojištění, je růst minimální mzdy. Minimum na zdravotko, se vypočítá jako 13,5% z minimální mzdy. A ta se od 1. 1. 2024 zvýšila na 18 900 Kč.
Další zvýšení minimálky, se plánuje i na začátek roku 2025. Připravuje se změna zákoníku práce. Minimální výplata by se měla automaticky valorizovat tak, aby to bylo cca 45% z průměrné mzdy.
Za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění zaměstnavatel. Zdravotní se automaticky strhává z výplaty. Za odvod pojistného zodpovídá zaměstnavatel, i když je zaměstnanec na neschopence, má neplacené volno nebo je na rodičovské (v takových případech firma sice obvykle nic neplatí, zodpovědnost je ale na její straně).
U zaměstnanců s nízkou výplatou, může do hry vstoupit i doplatek do minimální částky. Součet toho, co platí zaměstnanec (4,5%) a zaměstnavatel (9%), musí dát dohromady 2522 Kč. Pokud je to méně, tak se z hrubé mzdy strhne kromě základních 4,5%, i doplatek do minimální částky.
Doplatek na zdravotní pojištění se ale týká jenom těch, kdo mají méně, než kolik je minimální mzda (18 900 Kč hrubého měsíčně). Například těch, kdo mají nízký plat a zkrácený úvazek.
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) se používá jako alternativa k práci na částečný úvazek. DPČ se více podobá klasickému pracovnímu poměru. Je zde omezení na maximálně 20 hodin týdně (polovina běžné pracovní doby).
U dohody o pracovní činnosti, obvykle zaměstnavatel odvádí pojištění. Výjimkou by byla práce na DPČ, s příjmem do 4 000 Kč hrubého měsíčně.
A pokud je měsíční příjem z dohody méně než minimální mzda (18 900 Kč), tak může být povinnost zaplatit i doplatek. Tato povinnost ale neplatí pro ty, za koho platí zdravotní pojištění stát.
Ten, kdo pracuje na dohodu DPČ během důchodu, během studia, při mateřské nebo rodičovské (a v různých dalších případech), platí na zdravotní pojištění jenom 4,5% (neplatí se doplatek).
Pokud by byl u dohody DPČ příjem méně než 4 000 Kč, a zdravotní neplatil stát, tak by mohla být povinnost platit si pojištění sám, jako samoplátce
Dohoda o provedení práce (DPP), se obvykle používá pro různé nárazové nebo krátkodobé brigády. Podmínky se ale budou od 1. července 2024 měnit. A zatím není jisté, nakolik budou firmy ochotné i nadále zaměstnávat lidi na dohodu DPP.
U dohody DPP se obvykle neplatí pojištění. To je totiž odváděno až při příjmu nad 10 000 Kč. A u většiny dohod o provedení práce bývá příjem do 10 tisíc korun (právě proto, aby se nemuselo platit pojištění).
I u DPP, pokud je příjem do 10 000 Kč platí, že někdy může vznikat povinnost hradit si sám zdravotní, jako samoplátce.
Poznámka: Od začátku letních prázdnin, se ale podmínky pro dohody změní. Jedna změna je již schválena (nový limit 10 500 Kč nebo 17 500 Kč). A další změna se ještě projednává (limit 4000 Kč a 10 500 Kč). Jak to přesně bude s placením pojištění od 1. 7. 2024, je zatím nejisté.
Zdravotní pojištění může platit buď firma (zaměstnavatel). Podnikatelé (OSVČ) si ho obvykle musí platit sami. A pak je i poměrně hodně lidí, za které platí zdravotní pojištění stát (za děti, za studenty, za důchodce, během mateřské/rodičovské, za nezaměstnané, během neschopenky, apod.).
Pokud ale neplatí zdravotko firma nebo stát, tak je povinné placení pojištění jako samoplátce.
Zdravotní pojištění totiž musí mít zaplacené všichni. Nedá se tomu vyhnout (zdravotní pojištění se dá odhlásit jenom při dlouhodobém pobytu v zahraničí).
Povinnost platit si sám zdravotní pojištění, vzniká ve chvíli, kdy za vás za celý kalendářní měsíc nezaplatil pojištění nikdo jiný.
Obecně platí, že všechny změny, je nutné na svoji zdravotní pojišťovnu hlásit do 8 dní. A pokud budete celý měsíc bez příjmu a pojištění nebude platit ani stát, tak budete muset začít posílat minimální platbu.
Když není placeno zdravotní pojištění, tak vzniká dluh, a naskakuje poměrně vysoké penále.
Zdravotní pojišťovny pak větší dluhy vymáhají v exekuci, a to není moc příjemné (dluh na zdravotním pojištění spadá mezi přednostní pohledávky, takže si exekutor může strnout více peněz).
V roce 2024, bude možné vyřešit některé dluhy na zdravotním pojištění – především ty u VZP, kde je penále vymáháno v daňové exekuci.