Při oddlužení (insolvenci), dojde k prodeji vašeho majetku (kromě základního vybavení domácnosti a osobních předmětů). A také jsou prováděny srážky ze mzdy, po dobu 3 nebo 5 roků. Po celou dobu vám zůstává jen nezabavitelné minimum, a ještě jedna třetina ze zbytku mzdy. Nezabavitelné minimum se zvyšuje od 1. ledna 2023 na 13 638 Kč.
Pokud máte velké dluhy, a chcete se jich zbavit, pak asi jedinou možností, je oddlužení u soudu (insolvence). Při insolvenci se zastaví všechny exekuce (a nemohou přijít ani žádné další nové). Není to ale jednoduché a snadné.
Při oddlužení dojde k tomu, že se rozprodá všech váš cenný majetek (s výjimkou základního vybavení domácnosti, osobních předmětů nebo přiměřeného bydlení). Pokud částka získaná z prodeje majetku nebude stačit na zaplacení všech dluhů, budou vám prováděny srážky z platu (nebo jiného příjmu). A to po dobu 3 nebo 5 roků.
Pokud to ale vydržíte, a budete splácet alespoň minimální částku, pak za 3 nebo 5 roků insolvence skončí, a dojde k vašemu oddlužení. To znamená, že všechny dluhy a exekuce „zmizí“, a vy budete moci začít od začátku s čistým štítem.
Na konci minulého roku, předložilo ministerstvo spravedlnosti návrh novely insolvenčního zákona. Novelou se aktuálně zabývá vláda, a následně by ji měl řešit i Parlament s Senát.
Hlavní změnou, připravované novely insolvenčního zákona, je zkrácení oddlužení na 3 roky. Od ledna 2024, by měla být maximální délka insolvence jen 3 roky, pro všechny dlužníky (pro důchodce, pro živnostníky i pro všechny další).
Zkrácení insolvence na 3 roky, vyplývá z požadavku na sjednocení české právní úpravy se staven v ostatních zemích EU. Je tedy poměrně hodně pravděpodobné, že zkrácení oddlužení bude letos schváleno. Zkrácená doba oddlužení, by měla platit od 1. 1. 2024.
Ještě do poloviny roku 2019 platilo, že soud mohl rozhodnout buď o oddlužení prodejem majetku (pokud jste měli nějaký dostatečně cenný majetek) nebo formou splátkového kalendáře.
V polovině roku 2019 se ale změnily podmínky. V něčem jsou nové podmínky pro oddlužení výhodnější pro dlužníky. V něčem už ale tolik ne.
Jedna z těch méně radostných změn je ta, že nově je požadováno, aby při oddlužení došlo vždy i prodeji vašeho majetku (můžete si ponechat jen základní, nezabavitelné vybavení domácnosti, osobní předměty a máte nárok na zjištění přiměřeného bydlení).
Současně, pokud zisk z prodeje majetku nedostačuje k úhradě dluhů (což je případ většiny žadatelů o osobní bankrot), nařídí soud srážky ze mzdy. Při nich vám z platu (nebo jiného příjmu) zůstává jen nezabavitelná částka a maximálně jedna třetina ze zbytku mzdy. Srážky jsou pak prováděny po dobu 3 nebo 5 roků.
Od začátku roku 2023, se zvyšují normativní náklady na bydlení (každoroční valorizace, mimořádné zvýšení, změny tabulek). Pro výpočet nezabavitelné částky, se v roce 2023 použijí normativní náklady na bydlení v nájmu, pro jednu až dvě osoby, v obci od 70 tisíc obyvatel, tj. 15 597 Kč.
Od začátku ledna 2023, dále dochází ke zvýšení životního minima jednotlivce o 240 Kč. Od 1. 1. 2023 je to částka 4860 Kč. I tato změna, ovlivňuje výpočet výše nezabavitelné částky v roce 2023.
Nakonec je zde i změna vzorce pro výpočet nezabavitelné částky. Od začátku roku 2023, bude nezabavitelné minimum jenom 2/3 ze součtu životní minimum + normativní náklady na bydlení. To je zatím poslední změna, která ovlivňuje výpočet nezabavitelné částky.
Nezabavitelné minimum při insolvenci 2023
Kromě základní nezabavitelné částky (která se může zvýšit o částku za manželku, manžela nebo dítě/děti), máte při oddlužení nárok ještě na jednu třetinu ze zbytku čisté mzdy.
To, kolik přesně vám zůstane při oddlužení, tedy značně závisí na tom, jaký je váš (čistý) měsíční příjem.
Existuje tady ale určitý limit. Pokud je zbytek mzdy (po odečtení nezabavitelné částky), příliš vysoký, pak vše co je nad 30 686 Kč, se zabavuje na úhradu dluhů.
Při oddlužení tedy máte nárok na nezabavitelnou částku a maximálně jednu třetinu z 30 686 Kč, tj. na maximálně 10 228 Kč.
To, kolik peněz vám může zůstat při oddlužení u soudu (insolvenci, osobním bankrotu), si můžeme nejlépe ukázat na příkladu výpočtu:
Pan Dvořák je zaměstnaný a jeho průměrná měsíční mzda je 35 000 Kč (čistá mzda). Pan Dvořák požádal o oddlužení u soudu. Má jedno dítě a manželku:
Tato částka by p. Dvořákovi zůstávala po celou dobu 5 roků (pokud by se mu nezměnila mzda).
Při oddlužení se srážky neprovádí jen u platu, ale z jakéhokoliv příjmu (s výjimkou některých sociálních dávek).
Kromě toho máte při oddlužení povinnost nahlásit insolvenčnímu správci i všechny mimořádné příjmy (odstupné, dědictví, výhry, mimořádné odměny nebo bonusy v zaměstnání apod.). I ty se použijí na úhradu vašich dluhů.
Změna od poloviny roku 2019, přinesla i nové podmínky pro délku oddlužení. Dříve byl osobní bankrot „automaticky“ na 5 roků. Nově je možná i kratší doba:
Aby vám soud povolil oddlužení, musí být splněno několik podmínek. Mezi ně patří mimo jiné třeba to, že oddlužení nemusí sledovat nějaký nepoctivý záměr. Další důležitou podmínkou je pak to, že musíte soudu doložit, že po dobu oddlužení, budete schopni splácet alespoň minimální splátku.
Dříve bylo požadováno, abyste u soudu doložili, že budete schopni zaplatit 30% svých dluhů. Tato podmínka už není, Musíte být ale schopni, zaplatit každý měsíc náklady na insolvenci – tj. 900 Kč (bez DPH, s DPH je to 1089 Kč) pro insolvenčního správce. A tu stejnou částku zaplatit na úhradu dluhů.
Minimální splátka při oddlužení je tedy 1800 Kč bez DPH (tj. 2178 Kč s DPH). Pokud u soudu nedoložíte, že budete schopni zaplatit alespoň tuto minimální částku měsíčně, pak vám soud oddlužení nedovolí.