Během prvních 14 dní na neschopence, máte nárok na nemocenskou od zaměstnavatele. Ta je ve výši 60% z redukované průměrné (hrubé) hodinové mzdy. Zaměstnavatel vám proplácí všechny neodpracované hodiny (směny). Od 15 dne je pak nárok na nemocenské dávky (od státu).
Když jste zaměstnaní, a onemocníte (stane se vám nějaký úraz nebo musíte do karantény), tak máte obvykle nárok na placenou neschopenku. Během prvních 14 dní vám nemocenskou platí zaměstnavatel (náhrada mzdy za nemoc). A od 15 dne vám nemocenskou platí stát (nemocenské dávky).
V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik je nemocenské od zaměstnavatele v roce 2022, za prvních 14 dní na neschopence. Podíváme se i na to, kdo má nárok na náhradu mzdy a kdy nárok není. Jak je to s nárokem na nemocenskou ve zkušební době, nebo po skončení zaměstnání.
Ve středu 1. 12. 2021 schválil parlament zvýšení nemocenské při COVID neschopence (karanténě). Na zvýšenou nemocenskou při karanténě/izolaci (příplatek „izolačka“ – až 370 Kč za den), bude nárok i na konci roku 2021, až do konce února 2022 (do 28. 2. 2022).
Zaměstnanci budou mít nárok na vyšší nemocenskou, až po schválení nového zákona v Senátu (nárok může být i zpětně). Pro OSVČ bude obnoven kompenzační bonus 500 Kč za den při karanténě.
Viz. Kalkulačka: Zvýšená nemocenské při karanténě (COVID neschopenka) 2022
Prvních 14 dní na neschopence, máte nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Aktuálně máte nárok na nemocenskou již od prvního dne. Ještě nedávno (do poloviny roku 2019), to bylo tak, že první 3 dny na neschopence byly neplacené (s výjimkou toho, když jste byli v karanténě).
Během první 14 dní máte nárok na náhradu mzdy, za skutečně neodpracované směny (hodiny).
Výpočet nemocenské od zaměstnavatele (náhrady mzdy) se provádí na základě průměrné hodinové mzdy (průměrného výdělku):
Výsledná průměrná hodinová mzda se pro účely výpočtu nemocenské redukuje. Od 1. 1. 2022, platí tyto redukční hranice:
Pokud byste měli například hrubou hodinovou mzdu 400 Kč, pak by se výpočet provedl takto:
Náhrada mzdy by se v tomto případě vypočítala z 290,31 Kč.
Náhrada mzdy za nemoc je ve výši 60%. Z průměrné hrubé hodinové mzdy 400 Kč by to tedy bylo 175 Kč za každou zameškanou hodinu. Při 80 hodinách za prvních 14 dní by to celkem bylo 14 000 Kč.
Pokud onemocníte krátce po začátku zaměstnání (ve zkušební době), tak máte také nárok na „placenou neschopenku“. U zaměstnání vám obvykle vzniká účast na nemocenském pojištění ihned od začátku zaměstnání. Je tedy v zásadě jedno, zda onemocníte po týdnu, po měsíci nebo po půl roce.
Roli to může hrát jenom při výpočtu nemocenské. Pokud jste ve zkušební době, a nepracovali jste v předchozím kalendářním čtvrtletí, tak se průměrná mzda spočítá na základě příjmů v aktuálním zaměstnání.
Pokud v zaměstnání pracujete jen krátkou dobu, neodpracovali jste ještě ani 21 dní, pak se případně pro výpočet nemocenské nepoužije průměrná mzda, ale pravděpodobná mzda (pravděpodobný výdělek – tj. kolik byste si případně vydělali, pokud byste pracovali příslušně dlouhou dobu).
Už z názvu vyplývá, že na náhradu mzdy od zaměstnavatele (nemocenská během prvních 14 dní), mají nárok jenom zaměstnanci. Pokud onemocní OSVČ, tak sice může mít nárok na nemocenské dávky od 15 dne neschopenky, ale náhrada mzdy se ale OSVČ netýká.
Podobné je to i v situaci, kdy onemocníte po skončení zaměstnání. Pokud je neschopenka zahájena do 7 dní od skončení zaměstnání, pak máte nárok na nemocenské dávky (od 15 dne). Náhradu mzdy (za prvních 14 dní) ale nedostáváte.
V některých případech, vám může být nemocenská od zaměstnavatele i snížena. To se týká například situace, kdy jste si pracovní neschopnost způsobili sami – v opilosti nebo pod vlivem nějaké omamné látky. Nebo pokud jste způsobili nějaký úmyslný trestný čin, jehož následkem je i vaše neschopenka (tj. neschopenku jste si zavinili sami při nějaké trestném činu). V takovém případě se může nemocenská snížit jen na 50% vypočítané částky.
Dalším případem, kdy může dojít k redukci nemocenské je situace, kdy porušíte povinnosti dočasně neschopného. Například pokud nedodržujete vycházky na neschopence a nezastihne vás kontrola doma (během prvních 14 dní může kontroly provádět i zaměstnavatel). V takovém případě může být v některých situacích snížena nemocenská nebo případně i můžete dostat výpověď.