Od září 2024, bude možné podporu v nezaměstnanosti vyřídit přes internet – v aplikaci JENDA (stejně jako některé sociální dávky). Formuláře v elektronické podobě, jsou sice již nyní k dispozici na webu MPSV – vyřízení podpory přes internet je ale zatím dosti komplikované. Od podzimu se to má změnit.
Komunikace s úřady a vyřizování různých důležitých věcí, se čím dál tím víc přesouvá na internet. Elektronicky je možné podat daňové přiznání, poslat přihlášku na střední školu, požádat si o důchod nebo je nově elektronická občanka, kterou stačí mít jenom v mobilu. A výjimkou není ani Úřad práce.
Už nějakou dobu, je možné některé sociální dávky vyřizovat přes internet. V online aplikaci Jenda, jde poměrně jednoduše požádat o přídavky na bydlení, přídavky na dítě, nebo vyřídit i rodičovský příspěvek.
I podporu v nezaměstnanosti, je možné vyřídit přes internet – není to ale zatím příliš uživatelsky přívětivé.
Musí se vyplňovat „klasické“ formuláře, posílat přes datovou schránku nebo emailem s elektronickým podpisem, a stejně to nakonec často skončí osobní návštěvou na Úřadu práce.
Od září 2024, chce ale Ministerstvo práce a sociálních věcí přejít na jednodušší způsob vyřizování podpory v nezaměstnanosti. Nově by to mělo jít přes klientskou aplikaci Jenda, jenom na „pár kliknutí“.
Pokud MPSV splní svůj závazek, tak by od září 2024 mělo být možné vyřídit podporu v nezaměstnanosti i bez osobní návštěvy na ÚP.
Nově by jít podat žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání a také i žádost o podporu v nezaměstnanosti.
Pro vyřízení všeho potřebného, bude stačit jen elektronická identita (bankovní identita, datová schránka, MojeID nebo jiný způsob přihlášení).
Podobně, jako to už nyní funguje u některých sociálních dávek (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, rodičovský příspěvek), bude možné v aplikaci JENDA podat nejenom novou žádost, ale případně řešit i všechny změny.
I když už tedy zřejmě nebude nutné chodit na Úřad práce vždy, když přijdete o práci, stejně se ale občas osobní návštěvě nevyhnete.
Úřady práce, kromě toho že vyplácí podporu v nezaměstnanosti, mají na starosti především pomoc s hledáním nového zaměstnání.
Za tímto účelem, tedy pravděpodobně budou i nadále nutné pravidelné schůzky s přiděleným referentem na ÚP.
Vyřízení papírů pro úřad práce v elektronické formě, ale ve výsledku nebude až tak velká novinka. Kdo se nebojí, ten si může vše potřebné vyřizovat přes internet už nyní.
Na webu MPSV jsou k dispozici příslušné formuláře:
Oba formuláře je možné vyplnit buď přímo v elektronické podobě (v prohlížeči). Nebo je možné formulář stáhnout i do počítače a vyplnit u sebe (PDF formulář), nebo si ho vytisknout, vyplnit ručně (a následně vyfotit/naskenovat).
Elektronickou verzi žádosti, je ale nutné následně odeslat buď prostřednictvím datové schránky, nebo emailem s elektronickým podpisem, nebo i dalšímu způsoby (viz Jak komunikovat s Úřadem práce elektronicky).
Výše uvedený postup vyřízení podpory v nezaměstnanosti přes internet, je sice technicky možný, ale pokud narazíte na nějaký zádrhel, tak se stejně nakonec nevyhnete osobní návštěvě na pobočce ÚP.
Nová žádost by měla být podstatně jednodušší (třeba i díky tomu, že část údajů se vyplní automaticky, na základě elektronické identity). A přes aplikaci Jenda, bude možné řešit i všechny změny, nebo doplnění chybějících informací. Bude vidět i stav řešení podané žádosti, a budou zasílány notifikace.
Od 1. 1. 2024, platí nové podmínky pro podporu v nezaměstnanosti. Došlo k mírnému zpřísnění podmínek – týká se to především těch, kdo si půjdu podporu vyřizovat opakovaně. Současně se ale zvýšila i maximální podpora:
Stále také platí, že podpora se vypočítá z průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání. První dva měsíce je nárok na 65%, další dva měsíce je to 50% a zbytek doby 45%. Na podporu může být nárok 5, 8 nebo 11 měsíců.
Na podporu v nezaměstnanosti mohou mít nárok i živnostníci po skončení nebo přerušení podnikání. U nich se podpora vypočítá z vyměřovacího základu pro sociální pojištění.
Na podporu může být nárok i po skončení rodičovské, po skončení dlouhodobé neschopenky, po skončení dobrovolnické činnosti, nebo péče o jinou osobu. V těchto případech, se podpora obvykle vypočítá z průměrné mzdy v ČR.
Pokud přijdete o zaměstnání, a budete si chtít hledat novou práci (a zároveň si požádat o podporu pro nezaměstnané), tak se můžete obracet na kterýkoliv Úřad práce v celé ČR.
Rozhodně není podmínkou, aby to bylo jenom tam, kde máte trvalé bydliště. Nebo tam, kde skutečně bydlíte.
Pokud si budete chtít novou práci hledat na druhé straně republiky, tak se můžete rovnou obrátit na Úřad práce tam, kde si budete hledat nové zaměstnání.
Podstatné je pouze to, abyste byli schopni chodit na pravidelné schůzky na Úřadu práce.
S podporou v nezaměstnanosti je to v tomto ohledu jiné, než když si budete vyřizovat sociální dávky. Ty jsou obvykle vázané na místo, kde skutečně bydlíte (nebo kde máte trvalé bydliště).